Genel Bilgi > Anadolu'nun Yaban Hayatı

Yaban hayatı belgeselleri, toplumun farklı kesimlerinden pek çok izleyicinin ilgisini çeken programlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yaban hayatı konusunda belgesel programların yayınlandığı kanalların izlenme oranları, hiç de azımsanmayacak düzeyde. Ancak bu kanallarda izlenen programların tümü yabancı ülkelerin yaban hayatını, hatta Türkiye'de yaşamayan hayvan türlerini konu alıyor. Anadolu'nun yaban hayatıyla ilgili belgesel filmlerin sayısı ise ne yazık ki yok denecek kadar az. Oysa Türkiye, Avrupa'nın yaban hayatı bakımından en zengin ülkelerinden biri.

Bu tür belgesellerin çekimi ne kadar zor, zahmetli, uzun süreli, tehlikeli ve maliyetli olursa olsun, yabancı kanalların neredeyse 50 yıldır yürüttüğü bu çalışmaların neden ülkemizde de gerçekleştirilemediği sorusuna yanıt bulmak kolay değil.

Çeşitli kuş türleriyle ilgili veri-görüntü toplamaya yönelik bazı çalışmalar dışında, Türkiye'de yaban hayatıyla, özellikle memeli türleriyle ilgili programlar ne yazık ki yapılmamış.

TRT bir kamu yayın kuruluşu olarak bu eksikliği gidermek adına, 2002 yılında Belgesel Programlar Müdürlüğü'ne önerilen "Anadolu'nun Yaban Hayatı" adlı bir yaban hayatı belgeseli dizi projesini prensipte kabul etti. Her bölümü Türkiye'de yaşayan farklı bir yaban hayvanı türünün bir yıllık yaşam döngüsünü anlatmaya yönelik projenin amacı, televizyonlarda göremediğimiz yaban hayvanı türlerimizi tanıtmaktı. Türün bir yıllık yaşam döngüsünü ele alan belgeseller, türün biyolojik özellikleri ve yaşam alanları hakkında ayrıntılı bilgileri içeriyor.

Projenin ilk bölümü olan ve yapımı 2 yılda tamamlanan Bozkırın Çocukları: Anadolu Yaban Koyunu belgeseli, Ekim 2004'te yayınlandı. Büyük ilgi gören belgesel için izleyici tarafından genelde "yabancı belgesel zannettik" yorumunun yapılması ve bu tarz yapımların sürdürülmesi yönündeki yoğun istek, ülkemizde yaban hayatını konu alan belgesellere duyulan ilgi ve açlığı gösterdi.

İlk belgesel yayımlanmadan önce ikinci bölüm olan Dev Kanatlar: Kara Akbaba belgeselinin çalışmalarına başlandı. Yine 2 yıllık yapım sürecinin ardından 2006 yılında tamamlanan belgeselin son çalışmaları sırasında, üçüncü bölüm olarak planlanan Bozayı belgeselinin araştırma çalışmaları başladı.

Dizinin devamında, kurt, yaban keçisi, vaşak, kuzgun, tilki, alageyik, kaya kartalı gibi türlerin bir yıllık yaşamlarının anlatılması planlanıyor.

Gereken koşullar ve teknik altyapı sağlandığında, yaban hayatı belgesellerinin yalnızca yabancı kanallarda izlenen programlar olmaktan çıkıp Türkiye'nin zengin yaban hayatının yurtiçinde ve dışında tanıtılabileceğini bu iki belgesel gayet iyi göstermiştir.

"Anadolu'nun Yaban Hayatı" gibi projelerin korumaya yönelik bir misyonu da var. Çevre sorunlarının giderek arttığı ve çoğu türün soyunun tükenme noktasına geldiği günümüzde, ülkemizin yaban hayatının tanınmasına, görsel ve bilimsel bir arşiv oluşturulmasına katkıda bulunan bu proje doğa koruma, bilimsel çalışmalar ve ülkemiz belgeselciliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Kamu hizmeti yayıncılığı çerçevesinde önemi bir görevi üstlenen TRT şu sloganla çalışmalarını yürütüyor: "Tanımadan sevemez, sevmeden koruyamazsın."